• SŁUCHAJ ONLINE
19 grudnia inauguracja kalendarza Legnicy


Od 17 lat nasze miasto przygotowuje Legnickie Kalendarze. Ten na rok 2020 będzie, jak zawsze, miał również charakter unikatowy, artystyczny i kolekcjonerski. Inauguracja - 19 grudnia (czwartek) o godzinie 18.00 w dużym patio Galerii Piastów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Autorzy wydawnictwa postanowili uchylić rąbka kalendarzowej tajemnicy, organizując w sobotę (7 grudnia) konferencję prasową dla mediów. Tytuł wydawnictwa nie jest już tajemnicą, nazwaliśmy je „Piastowie Legnicy”, a więc książęta i księżne najdłużej piastujący na naszych ziemiach i w mieście władzę Piastów. Gośćmi konferencji byli prezydent Tadeusz Krzakowski, autorka koncepcji zdjęć – fotografka Hanna Derecka, oraz znana prezenterka radiowa i telewizyjna Beata Tadla, której przed kilku laty przyznano tytuł ambasadora Legnicy. Drugim gościem był także Wojciech Kondusza, legnicki historyk. Ideą tegorocznego kalendarza jest wcielenie się znanych legniczan w postacie piastowskiej dynastii śląskiej. Jest ich łącznie 12, tyle, co kart kalendarza. Beata Tadla i Wojciech Kondusza - już ujawnieni, to Ludmiła z Podiebradów i Fryderyk III. Pozostałe, bardzo godne osoby, które Hanna Derecka przygotowała i sfotografowała w arcyciekawej konwencji, są albo urodzone w Legnicy, albo bardzo emocjonalnie z nią związani. Dopiero premiera kalendarza odsłoni wszystkie tajemnice, które w swym słowie wstępnym objaśnia prezydent miasta. - To kalendarz autorski. Portrety w historycznym anturażu promują nasze miasto. Miasto o piastowskim rodowodzie – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski. – Wydawnictwo ma wszystkie walory historyczne, społeczne i edukacyjne. Ale przede wszystkim to dojrzała sztuka. W role Piastów wcielili się wybitni legniczanie. Sesje fotograficzne odbywały się aż przez trzy miesiące – powiedziała Hanna Derecka. – Inspirowałam się wizerunkami Piastów z różnych rycin, a nawet nagrobków. - Dla mnie to ogromny zaszczyt znaleźć się w tak doborowym gronie, a poza tym – to wspaniała przygoda – podkreślała Beata Tadla. Z kolei Wojciech Kondusza, ze swym osobistym, malowniczym wizerunkiem, stał się dla artystki inspiracją cyklu portretowego. – Po prostu posłużyłem jako model – skromnie powiedział pan Wojciech. Zapraszamy legniczan na inaugurację kalendarza (19 grudnia, godz. 18.00, Galeria Piastów).

 Reklama


Reklama
Legnica
Lubin
Polkowice
Jawor
Region
Reklama Reklama
Audycje
Adres
ul. Zielona 5/6
59-220 Legnica
tel. (76) 856-08-18

Sekretariat
tel. (76) 856-08-18
fax. (76) 856-06-66
[email protected]

Serwis/informacje
tel. (76) 856-08-88
[email protected]
[email protected]
Reklama
tel. (76) 856-07-77
tel. (76) 856-06-28
[email protected]

Studio
tel. (76) 852-53-54

Antena
tel. (76) 852-53-54
[email protected]

Konkursy
tel. (76) 852-53-54
Zgłoszenia o utrudnieniach
ruchu drogowego

[email protected]

Zgłoszenia wydarzeń
kulturalnych

[email protected]


Polityka prywatności
  • Adres
  • ul. Zielona 5/6
  • 59-220 Legnica
  • tel. (76) 856-08-18
  • Studio
  • tel. (76) 852-53-54
  • Konkursy
  • tel. (76) 852-53-54